Praca w banku – ile wynosi wynagrodzenie?

Ile zarabia osoba zatrudniona w banku? Od czego zależy wysokość wynagrodzenia i jakie są perspektywy?

Zarobki w banku, w zależności od konkretnej instytucji oraz stanowiska, mogą oscylować od 4 tys. brutto w przypadku kasjera do prawie 30 tys. dla dyrektora sprzedaży. Inaczej wygląda wynagrodzenie osób pracujących w pionie bankowości detalicznej dla klientów indywidualnych, a inaczej pracowników zajmujących się klientami biznesowymi i korporacyjnymi – z korzyścią dla tych drugich.

Zarobki w banku – doradca klienta

wynagrodzenie bankieraStanowisko w dziale obsługi klienta to dla wielu osób zaczynających karierę w banku możliwość wspięcia się po dalszych szczeblach struktury organizacyjnej. Jak wyglądają ich zarobki? Najmniej zarobi doradca klienta bankowości detalicznej – średnie wynagrodzenie na tym stanowisku to okolice 3-4 tys. zł brutto. Na 3 tys. zł więcej mogą liczyć doradcy klienta z sektora małych i dużych przedsiębiorstw. Bankowość prywatna to już zarobki rzędu nawet 10 tys. zł brutto miesięcznie. Największą gażą mogą pochwalić się osoby pracujące w pionie bankowości korporacyjnej. Ich konto co miesiąc może być zasilane kwotą średnio 15 tys. zł.

W kwestii zarobków w dziale obsługi klienta panuje prosta zależność – im większy klient, tym większa odpowiedzialność, a co za tym idzie – lepsze wynagrodzenie.

Ile zarabia analityk, a ile menedżer?

Zdecydowanie wyższym wynagrodzeniem w większości przypadków mogą pochwalić się pracownicy, którzy nie mają bezpośredniego kontaktu z klientem. I tak, analityk kredytowy w segmencie detalicznym może zarobić średnio 7 tys. zł brutto, zaś w sektorze przedsiębiorstw – o dwa tysiące więcej.

Bankowość to także pracownicy odpowiadający za ocenę ryzyka i audyt. Tutaj, w zależności od doświadczenia i odpowiedzialności związanej z kierowaniem zespołem czy segmentu, zarobki mogą wahać się od średnio 10 tys. zł miesięcznie dla specjalisty ds. audytu, do 18 tys. dla kierownika działu zajmującego się oceną ryzyka.

Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem fakt, że to kierownicy, dyrektorowie i menadżerowie w bankowości mogą pochwalić się największymi dochodami. Dla dyrektora placówki detalicznej średnie zarobki oscylują w okolicach 10 tys. zł. Dyrektor sprzedaży bankowości detalicznej może liczyć nawet na 25 tys. zł miesięcznego wynagrodzenia, zaś bankowości przedsiębiorstw – o 5 tys. zł brutto więcej.