Praca w banku – jak przebiega rozmowa kwalifikacyjna?

Jakie pytania można usłyszeć podczas rozmowy o pracę w banku? Jak się do niej przygotować? Ważna jest wiedza i prezencja.

Udało się! Pracodawca pozytywnie rozpatrzył Twoją aplikację i dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjnej. Od tego wydarzenia zależy, czy będziesz mógł rozpocząć pracę. W trakcie rozmowy musisz więc jak najlepiej się zaprezentować i przekonać rozmówcę, że jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w banku?

Przygotowanie merytoryczne to podstawa

rozmowa kwalifikacyjnaPodczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca będzie pytał Cię o Twoje poprzednie doświadczenie i je weryfikował. Oczywistym jest więc, że podawanie fałszywych informacji w aplikacji to ogromny błąd, który Twój rozmówca z łatwością odkryje. Osoba prowadząca spotkanie będzie Cię pytać na pewno o to, co robiłeś w poprzednich miejscach pracy i jak możesz wykorzystać tę wiedzę podczas zatrudnienia w banku. Pamiętaj, by być przygotowanym z wiedzy o samym pracodawcy. Twój rozmówca musi mieć pewność, że wiesz, do jakiej firmy aplikujesz. Zapoznaj się więc z informacjami o banku, tym, jakie produkty proponuje oraz w czym się specjalizuje.

W zależności od tego, na jakie stanowisko aplikujesz, przedstawiciel banku może pytać Cię także o terminologię związaną np. z kontami osobistymi, lokatami czy kredytami oraz o mechanizmy rządzące gospodarką i wpływające na sektor bankowy.

Jak dobrze zaprezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Oczywiście rozmowa o pracę to nie tylko weryfikacja wiedzy i doświadczenia, lecz także ocena umiejętności miękkich i komunikatywności kandydata. Twój rozmówca może zapytać Cię więc np. o Twoje mocne i słabe strony, w jaki sposób rozwiązujesz konflikty w zespole, w jakim punkcie kariery widzisz się za 10 lat oraz co sprawia, że jesteś idealną osobą do pełnienia tego stanowiska.

Mimo że w prowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej wygląd nie ma znaczenia, to już odpowiednia prezencja – owszem. Pamiętaj, że jest to spotkanie o charakterze formalnym i biznesowym, obowiązuje Cię więc odpowiedni dress code, który panuje w banku – koszula, spodnie garniturowe lub sięgająca za kolano spódnica oraz wizytowe buty. W ten sposób okażesz rozmówcy swoje poważne i profesjonalne podejście do spotkania rekrutacyjnego.